Kanadsko uskrsnuće Ante Pavelića
Spomenik žrtvama komunizma u glavnom gradu Kanade bizarno je mjesto za komemoriranje žrtava komunističkih režima. Među njima su i poznate „žrtve komunizma“ iz naših krajeva, poput Ante Pavelića i Mile Budaka
Lejla Redžović nekadašnja je novinarka i urednica na BHT-u. Već dugo živi i radi u Kanadi. U serijalu „Sjeverno od 49“ piše o Kanadi, njezinoj istoriji, ljepoti i prostranstvima, o njenoj demokratiji i nedemokratiji, o suživotu anglofona i frankofona, o borbi za otcijepljenje i o borbi za opstanak, te o svemu što ovu zemlju čini i velikom i malom u isto vrijeme.
U 16. epizodi piše o jednom spomeniku „žrtvama komunizma“ u Otavi.
U ljeto 2007. godine, tadašnji ministar u kanadskoj vladi Džejson Keni je obilazio neki privatni park u Torontu, u kojem su vlasnici, istočnoevropski imigranti, instalisali antikomunističku skulpturu golog čovjeka razapetog na srp i čekić.
Objasnili su domaćini ministru Keniju da je spomenik „Ponovo razapet“ posvećen žrtvama komunizma. Da li zbog potencijalnih osam miliona istočnoevropskih imigrantskih glasova na sljedećim izborima ili zbog toga što ni sam nije bio ljubitelj komunizma, Keni je predložio da sličan spomenik naprave u Otavi, glavnom gradu Kanade.
Vlada Kanade je podržala projekat a za njegovu razradu i skupljanje finansijskih sredstava osnovana je nevladina organizacija Tribute to Liberty.
Projekat je trebao koštati 1,5 miliona dolara i biti finansiran iz privatnih fondova. Kako skupljanje para nije išlo planiranom brzinom, Tribute to Liberty je ubrzo zatražila pomoć vlade. U istu svrhu je organizovala online kupovinu virtuelnih cigli za izgradnju spomenika koje je svako mogao kupiti i posvetiti nekoj žrtvi komunizma.
Između ostalih, virtuelnu ciglu je kupio i tadašnji premijer Kanade, Stiven Harper, mada je nepoznato kojem je tačno mučeniku posvetio svoju donaciju. Za razliku od njega, Generalni komitet Ujedinjenih Hrvata u Kanadi je svakoj kupljenoj cigli, a kupili su ih nekoliko, posvetio jedno ime.
Što se njih tiče, najveća žrtva komunizma je, ni manje ni više nego – Ante Pavelić.
Oprano od istorijskih činjenica, očišćeno od istine kao nekada Hrvatska od Jevreja, Roma, Srba i komunista, dezinfikovano od mraka ustaštva, stoji na listi ime Ante Pavelića uz koje je jednostavno dodato – advokat.
Uskrsnuo je tako ustaški poglavnik, kreator holokausta na Balkanu, vođa marionetske Nezavisne Države Hrvatske, osnivač koncentracionog logora Jasenovac i jednom riječju ratni zločinac, kao žrtva komunizma usred Kanade. Ante Pavelić, izvinite, nismo znali – advokat.
Odmah do njega, Antin istomišljenik, Mile Budak. Generalni komitet Hrvata u Kanadi oživio je ideologa ustaškog pokreta, ministra vanjskih poslova Nezavisne Države Hrvatske, ratnog zločinca, varikinom mu iščistio ime od masovnih deportacija i olakšao biografiju od jasenovačkih žrtava. I eto Mile Budaka, zamislite, pjesnika, na listi žrtava komunizma.
Mađarska organizacija Odred vitezova u Kanadi kupila je pet cigli za svoje sljedbenike. Članovi ovog odreda su aktivno učestvovali u ubijanju, pljački i proganjanu mađarskih Jevreja 1944. godine. Vitezovi, da pojednostavim, mađarske ustaše, organizovali su najveću i najbržu deportaciju Jevreja u Drugom svjetskom ratu. Skoro pola miliona Jevreja je poslano u koncentracione logore a nekoliko hiljada članova Vitezova je na poklon dobilo otetu jevrejsku imovinu.
Ukrajinska Liga u Kanadi, kupila je pet cigli samo za jednog čovjeka, Romana Šukeviča. Vođa ukrajinskog nacionalističkog pokreta i Ukrajinske ustaničke armije, kako su se ustaše u Ukrajini zvale, odgovoran je, između ostalog, za masakr Poljaka u Istočnoj Galiciji. Predvodio je Šukevič u Drugom svjetskom ratu ubistva, pljačke i progonstva desetine hiljada ukrajinskih Bjelorusa, Jevreja, Poljaka i komunista. Bio je on, jednom riječju, ukrajinski Ante Pavelić.
U potpunoj negaciji od istine, oprano u istorijskom revizionizmu, osvanulo je ime ratnog zločinca Romana Šukeviča u po Kanade na spomeniku žrtvama komunizma.
Kanadska vlada je, nakon upozorenja jevrejskih organizacija i nekoliko istoričara počela praviti reviziju svih imena izgraviranih na spomeniku. Prema riječima Džejmi Kirzen Roberts, direktorice Prijatelja Simon Vizental Centra, više od polovine imena na spomeniku ili su bili nacisti ili imaju veze sa nacistima.
„Mi smo 2021. godine otkrili jednog visoko rangiranog nacistu na listi žrtava komunizma i trebalo nam je skoro godina dana aktivnog lobiranja da bismo na kraju uspjeli da ga uklonimo sa liste“, izjavila je Kirzen Roberts. „Godinama ponavljamo vladinim službenicima da vjerujemo da na njihovoj listi ima veliki broj nacista i njihovih saradnika ali, na našu veliku žalost, njima to, evidentno, nije prioritet.“
Direktor Simon Vizental Centra u Jeruzalemu izjavio je da sa spomenikom žrtvama komunizma koji slavi Pavelića i Šukovića Kanada može svoj imidž zemlje koja štiti ljudska prava poslati pravo u smeće.
Osim nacista, istoričari su na listi žrtava, između ostalih, našli imena ljudi koji su umrli prije Komunističke revolucije u Rusiji, ljude koji su rođeni u Kanadi i nikada nisu živjeli pod komunističkim režimom, jednog ubijenog novinara iz Indije i nekoliko veterana iz Korejskog rata.
Od početka kontroverzan, projekat je podržan od većine desno orijentisanih, nacionalističkih organizacija koje su osnovali i vode imigranti iz istočnoevropskih zemalja, potomci nacista imigriralih u Kanadu poslije pada nacizma u Evropi, koji nikad nisu prežalili što Hitler nije pobijedio u ratu.
Kanadski Spomenik žrtvama komunizma je istorijski falsifikat i pokazatelj da nacizam nije pobijeđen 1945. godine. Uskrsnuo je nakon pada komunizma u svim istočnoevropskim zemljama, uključujući i balkanske, podržan od njihove prekookeanske dijaspore. Aktivno rade na falsifikovanju istorije, rehabilitaciji ratnih zločinaca i promociji desničarskih ideja.
Mada nije službeno otvoren, Memorijal žrtvama komunizma je već napravljen. U početku je predviđeno da na njemu bude ugravirano hiljadu imena, nakon dužeg natezanja, uspjeli su skupiti 553 od kojih su, sada već znamo, njih 300 usko povezani sa nacističkim režimima. Zbog skandala, njegovo otvaranje je odgođeno do daljnjeg. Neka imena su već skinuta sa liste, za ostale je Vlada potvrdila da će ih revidirati.
Iskrivljivanje istorijskih podataka i revizija prošlosti neće promijeniti činjenicu da je Crvena armija komunističke Rusije pobijedila Hitlera na Istočnom frontu u Drugom svjetskom ratu i ušla u Berlin prije zapadnih saveznika, da su komunističke partije organizovale pokrete otpora na okupiranim teritorijama a da su kreatori i izvršioci holokausta bili nacisti i njihovi kolaboracionisti u marionetskim državama koje su nakon pada komunizma i osamostaljenja pokazale ono što stvarno jesu – nacionalističke, desničarske, netolerantne tvorevine koje promovišu ratne zločince u žrtve komunizma.
Njihova dijaspora s ove strane okeana zajedno sa kanadskom istomišljenicima neumorno radi na tome da ocrni sve što je ikada imalo ikakve veze sa komunizmom, fabrikuje istoriju i veliča ljude i ideje iz mraka Drugog svjetskog rata. Aplauz nacisti
Nepoznat neko je nedavno sprejom na ulaznim vratima ispred samog spomenika napisao Komunizam će pobijediti. Policija još uvijek traga za počiniteljem. Da bi se spriječio ovakav strašni vandalizam u budućnosti, postoji jednostavno rješenje.
Treba srušiti spomenik.
Lejla Redžović, Prometej.ba